A mesebeli Dera-szurdok

Forrás: Ilycsin Zsuzsa
Kép: Ilycsin Zsuzsa

A Dera-szurdok a Pilis legvadregényesebb és legromantikusabb patakvölgyeinek egyike. A szűk szurdokban fahidakon barangolhatunk kis vízesések felett.

A családbarát kirándulás fantasztikus tájakon teljesíthető, és egyedi szépségén túl további előnye, hogy nem muszáj egy napig úton lenni.

 

 

Pilisszentlélektől délre található a cca. 1 kilométer hosszú, meredek sziklák között kanyargó Dera-szurdok. Valójában egy patak medrét követi, melyet négy különböző néven emlegetnek a környéken. A Dera-patak – más néven Kovács-patak, Pilisszentkereszti patak vagy Pomázi patak – képezi a határvonalat a Pilis és a Visegrádi-hegység között.

 

 

Túránkat a szurdok déli részén található nagy tisztáson kezdjük, ami az autóval érkezőknek ideális parkoló és piknikhelyszínt biztosít. A kék jelzés mutatja az irányt és csalogat minket a fák közé, az erdő sűrűjébe. Rögtön egy a patak felett ívelő fahídon kelünk át, mely’ az első, de nem utolsó meghódított hidunk! A mély katlanban rengeteg ehhez hasonló fahíddal találkozunk, melyek (csapadékos időjárásban) a kis vízesések felett visznek egyik partról a másikra. A meredek, szűk szurdokba napfény alig hatol le, ezért a klíma hűvös és páradús.

 

 

 

A szurdokban falépcsők, szűk ösvények és hidacskák váltják egymás végig, miközben minden alkalommal ráeszmélhetünk, hogy igenis létezik ilyen varázslatos táj hazánkban.

 

        img_1956

A völgy felső szakaszán letérhetünk a kék négyzet jelzésre, mely’ egyenesen a Som-hegyi turistaházhoz vezet. A 2013-ban felújított kulcsosház az erdő ölelésében bújik meg és a Pilisi Parkerdő Zrt. Pilisszentkereszti Erdészete működteti. Télen-nyáron lehet itt szállást foglalni és a környék szépségét megismerve biztosan kipróbáljuk egyszer, milyen lehet a természettel együtt ébredni!

 

 

Innen az eddig bejárt ösvényen sétálunk vissza a kiindulópontra, de ezt egy percig sem bánjuk, hiszen a vadregényes, mesebeli táj előcsalogatja gyermeki énünket: a felfedezőt, a kalandozót! A friss, tiszta hegyi levegőben, csobogó patakokban bővelkedő kirándulás 5 éves kor feletti gyermekekkel már ideális hétvégi kikapcsolódást ígér.

 

 

Hagyjuk, hogy a völgy nyugalma átjárjon és teljesen elvarázsoljon a mohával benőtt sziklás katlan. A vadregényes szurdok örök élmény lehet az egész család apraja-nagyja számára. Minket annyira magával ragadott a hely természetes szépsége, hogy évek óta rendszeresen visszajárunk, hogy újra és újra megcsodáljuk a látványt. Legközelebb talán már ismerősként üdvözölhetjük egymást…

 

 

További információ

 

Megközelíthetőség:

 

Autóval:

Budapestről a 11-es főútról lekanyarodva, Pomázon át Pilisszentkereszt felé a 15-ös kilométerkőnél található a parkoló.

 

Tömegközlekedéssel:

Budapestről a Szentendréig közlekedő H5-ös hévről Pomáz megállóig majd innen a 860-as autóbusszal Pilisszentkereszt településig.

 

Som-hegyi Turistaház

 

http://www.parkerdo.hu/som-hegy

 

Előzetes bejelentkezés alapján lehet szállást foglalni a ház gondnokánál:

Pollákné Pörneczi Zsuzsanna

Tel.: +36 20/98-46-196

E-mail: somhegy@pprt.hu

 

Árak:

 

Teljes szoba lefoglalása esetén: földszinti szoba (6 ágyas): 18 000 Ft/szoba/éj, emeleti háromágyas szoba: 9000 Ft/szoba/éj, emeleti négyágyas szoba: 12 000 Ft/szoba/éj (Az ár tartalmazza az ágynemű és hozzá tartozó huzat használatát.)

 

Egyéni foglalás esetén, ágyon: 3000Ft/fő/éj (Ha a foglaló vállalja a tartózkodást idegenekkel egy szobában. Az ár tartalmazza az ágynemű és hozzá tartozó huzat használatát.)

 

Matracon: 2000 Ft/fő/éj (Nem tartalmaz ágynemű használatot, hálózsákot kell hozni.)

 

Teljes ház bérlése: 60 000 Ft/éj, létszámtól függetlenül, de maximum 30 fő esetében (kaució: 20 000 Ft)

 

Sátorhely: 1500 Ft/fő/éj (külső vizes blokk használattal)

A szállás ára nem tartalmazza az idegenfogalmi adót, mely’ 500Ft/fő/éj.

Címkék: családi program / Dera-szurdok / gyaloglás / Pilis